Przełomowa dla historii pantofli i obuwa druga połowa 18-tego wieku :-)

Kluczem do przełomu jest chęć posiadania ładniejszych pantofli od mężczyzn no i …. kobiet :-) Zaczyna się ostra rywalizacja, bo koszty produkcji maleją. Obuwie zaczyna się robić dostępniejsze dla większej liczby ludzi z rożnych warstw. A to dopiero początek…

Pantofle męskie

Buty zaczynają być bardziej funkcjonalne. Życie nabiera tempa towarzyskiego. Wraz z kończącym się znaczeniem podziału feudalnego, ludzie częściej zaczynają po pracy imprezować, chodzić na zakupy. do tych wszystkich czynności potrzeba różnych butów. Rozwijają się początki zaawansowanego seryjnego rzemiosła. Zaczyna powoli istnieć produkcja masowa jaka na dobre zacznie się w wieku pary. Pantofle tanieją. Teraz są już bardziej zwyczajne i co za tym idzie funkcjonalniejsze. Czarne, ze średnimi obcasami, spiczastymi i widocznym dużymi, błyszczącymi noskami. Buty męskie zaczynają się znacznie różnić do damskich. Pierwszy raz są mniej ozdobne niż kobiece :-)

pantofle przedrozbiorowe

pantofle

Pantofle damskie

Aby chodzić w nadmiernie ozdobnych sukniach pełnych przepychu kobiety musiały mieć zgrabnie uszyte pantofle, ale wyglądające bogato. Obowiązkowo musi być wysoki obcas, a na bucie brokat, jedwabne hafty, zaś skóra koniecznie lakierowana. Duże efektowne klamry zwieńczone złotem i srebrem. Pod konie 18-tego wieku zaczynają jednak znikać drogie jedwabie i są zastępowane skórami o bardziej przystępnych i praktycznych zastosowaniach.

pantofle kobiece

Posted in Artykuły | Tagged pantofle,