Historia produkcji obuwia

Zanim człowiek postawił pierwszy krok ku cywilizacji najpierw musiał założyć buta. Mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że obuwie było dla ludzkości tym samym, czym wynalezienie koła. Człowiek dzięki obuwiu stał się, mówiąc dzisiejszym językiem, bardziej mobilny, czyli mógł pokonywać znacznie większe odległości. Reszta wniosków nasuwa się sama.

Prehistoria. Pierwszy producent pantofli :-)

Ojcem tego wynalazku, który nie ma wiele wspólnego z tym co dzisiaj nazywamy obuwiem był po prostu pierwszy człowiek. A tak. I nic dodać nic ująć. Otóż wyprostowana postawa wymuszała zwiększenie nacisku na stopy. Kolejni przodkowie Homo Sapiens musieli w końcu zacząć osłaniać stopy przed wyziębieniem i tak stworzyli pierwsze buty.

W każdym razie tym co zmusiło naszych dalekich przodków do stworzenia pierwszych butów były lodowce, klimat, zwykła ludzka ciekawość i potrzeba zdobywania nowych terytoriów. Pierwsze buty były najprawdopodobniej wykonane z futra lub skórek. Na rysunkach jaskiniowców z przed 8 tys lat p.n.e widać takie buty z futer.  Dobrym przykładem jest Człowiek Lodu znaleziony w Alpach (3300 p.n.e), który miał buty wykonane ze skór i tkanych włókien roślinnych.

Antyk

W Egipcie faraonów najpopularniejsze były sandały. Były proste, praktyczne i składały się tylko z dwóch części podkładki pod stopę i sznurka. Poza tym te pierwsze sandały nie były wykonane z kolorowego plastiku lub gumy. Dostęp do materiału był mocno ograniczony. Głównym materiałem dla podeszwy był odpowiednio przetworzony papirus, a rolę przytrzymującą pełniły włókna palmowe. W starożytnym Egipcie, sandał był oznaką władzy i rangi.

Grecy bardziej przykładali się do wytwarzania butów. Inne buty nosili żołnierze, inne nosiło się gdy wychodziło się do pracy w polu, a najładniejsze na spotkania w amfiteatrze. Pantofle (kapcie) domowe nie istniały, bo nie nosiło się obuwa w domu

O ile w Grecji można powiedzieć, że doskonalono piękno obuwia i powstała moda to praktyczny Rzym postawił na funkcjonalność. Wiadomo. Zdobywanie świata wymagało przede wszystkim niezawodności.

Ciąg dalszy nastąpi…

pantoflewolaproducentpantofli

Posted in Artykuły | Tagged buty, obuwie, pantofle, producent pantofli